Študenti Strednej odbornej školy Revúca pomohli na Bielych vodách

Študenti Strednej odbornej školy Revúca pomohli na Bielych vodách

Napriek tomu,  že sysle už pár týždňov spia vo svojich podzemných norách, na sysľovisku Biele vody pri Muráni je stále veľa práce. V posledný novembrový týždeň sa počasie ako tak umúdrilo a dlhšie trvajúci dážď, ktorý na Gemeri v niektorých obciach v povodí Muránky spôsobil záplavy, konečne ustal. A my sme mohli s niekoľkými študentami a ich učiteľkou zo Strednej odbornej školy Revúca vyraziť na Biele vody. O sysľovisko Biele vody sa už niekoľko rokov intenzívne stará občianske združenie Živá planina, ktoré pri svojej činnosti úzko spolupracuje aj so Správou NP Muránska planina. Inak to nebolo ani pri tomto podujatí.

Pár šikovných pracovitých rúk a náletové dreviny – hlohy a mladé hraby mizli zo zarasteného pasienka rýchlosťou svetla. Opäť sa nám podarilo uvoľniť ďalšie časti pasienka a rozšíriť tak plochu, ktorú budú môcť pri pravidelnej starostlivosti po čase osídliť aj sysle. Z vystrihaných hlohov sme v okrajových častiach lesa vytvorili niekoľko kôp. Veď načo páliť konáre, keď môžu ešte poslúžiť. Pod nimi teraz nájdu úkryt pred predátormi rôzne druhy živočíchov – napr. plchy, či drobné zemné cicavce. Z mladých hrabov mali radosť somáriky, ktoré uvítali spestrenie svojho jedálnička a okamžite sa pustili do lúpania kôry a obhrýzania púčikov z vypílených mladých stromov.

Zapojenie študentov do praktickej starostlivosti o druhy a ich biotopy je takisto skvelá forma environmentálnej výchovy. Mládež ani nezbadá, ako im popri práci naskáču do hlavy informácie o prírodných hodnotách a význame činnosti, ktorú práve vykonávajú. Častokrát je takéto neformálne vzdelávanie oveľa prínosnejšie, ako prednáška v školskej učebni. Už veľa rokov naše pracovisko spolupracuje so Strednou odbornou školou Revúca. Študenti rôznych odborov tejto školy nám každoročne pomáhajú pri stavbe zábran počas migrácie obojživelníkov a čistení rieky Muránka a Zdychavka. Veľká vďaka patrí pedagogičke Mgr. Danke Chrapánovej, ktorá sa v svojich žiakoch celé roky takouto cestou snaží prebudiť a udržať záujem o životné prostredie a jeho ochranu.

Text a foto: Ing. Jana Šmídtová, Správa NP Muránska planina

Vystrihávanie náletových drevín.

Z vystrihaných hlohov sme vytvorili v lese viacero kôp.

V kopách konárov nájdu úkryt pred predátormi rôzne druhy živočíchov – plchy, či drobné zemné cicavce.

Vypílené mladé hraby skončili v ohradníku pri somárikoch. Tie sa okamžite pustili do lúpania kôry a ohryzu púčikov.

Ak sa pasienok niekoľko rokov neobhospodaruje, postupne začne zarastať náletovými drevinami – napr. hlohmi, trnkami. Ak tam aj neskôr vyženiete hospodárske zvieratá, takýmto miestam sa pri pasení vyhýbajú. Majú tiež problém cez ne prejsť, časti pasienka sa tak dostávajú do izolácie a stále viac a viac zarastajú.

Lúky a pasienky sú závislé od činnosti človeka. Ak prestane tieto plochy obhospodarovať, dochádza k sekundárnej sukcesii a pasienok má za pár rokov charakter lesa.

Ostránením náletových drevín sa pôvodne izolované časti pasienka pekne prepojili.

Na Bielych vodách sme objavili aj takéhoto obra – ide o buk lesný skutočne impozantných rozmerov.

Hlohy a hraby pri práci študentov mizli priam rýchlosťou svetla.

Somáriky, ktoré počas sezóny spásajú sysľovisko, si mladými hrabmi nielen spestria jedálniček, ale sa aj na istý čas takto zabavia a nebudú vymýšľať, ako z ohradníka ujsť do Muráňa a Muránskej Dlhej Lúky.