Náučný chodník Tŕstie
vzdialenosť6km |
náročnosťstredne ťažká |
čas3h |
prevýšenie720 m |
O náučnom chodníku
Kadiaľ vedie trasa náučného chodníka
Trasa náučného chodníka je určená výlučne pre peších návštevníkov.
Na trase nájdete studničku (prameň), kde si viete doplniť zásoby vody.
Prírodná rezervácia Tŕstie
Časť náučného chodníka prechádza Prírodnou rezerváciou Tŕstie. Tŕstie je od roku 1980 chráneným územím so 4. stupňom ochrany. Zvláštne hydrologické a terénne pomery vo vrcholovej partii tohto masívu podmienili vznik rašelinísk. Vrcholová časť Tŕstia má viac menej plochý, zarovnaný povrch – vytvorila sa tu akási mierne zvlnená náhorná plošina. Nadmorská výška (nad 1000 m) podmieňuje vyššie zrážky, nižšiu teplotu a tým aj nižší výpar. Granitoidy a iné piesočnaté horniny v podloží náhornej plošiny zasa vytvárajú ťažko priepustnú vrstvu. Zrážková voda tak nedokáže preniknúť hlbšie do podložia a hromadí sa tesne pod povrchom pôdy, alebo vystupuje i nad jej povrch. V dávnej minulosti miestni obyvatelia, v snahe získať viac pastvy pred svoj dobytok, odlesnili aj pôvodne lesnaté časti vo vrcholový partiách Tŕstia. A práve to pomohlo vývoju rašelinísk.
Prítomnosť týchto ojedinelých, biologicky rozmanitých slatinno-rašelinných biotopov a vrchoviska s výskytom vzácnej rosičky okrúhlolistej (Drosera rotundifolia), vstavačovca škvrnitého sedmohradského (Dactylorhiza maculata subsp. transsilvanica) i ďalších vzácnych a chránených druhov rastlín a živočíchov bola dôvodom pre zriadenie tejto prírodnej rezervácie (28,71 ha) a neskôr i jeho zaradením do sústavy NATURA 2000 (územie európskeho významu SKUEV0281 Tŕstie ).
Od roku 1921 pôsobil v blízkom Tisovci významný botanik, učiteľ a múzejník, Václav Vraný. Botanike sa venoval aj v oblasti Tŕstia, kde 8. septembra 1929 v náručí dcéry Milky na jednom z početných výletov zomrel. Tisovčania si tohto vzácneho človeka natoľko vážili, že mu na Tŕstí postavili mohylu.