Sysľovisko Biele vody pri Muráni

Poznáte sysliu lúku pri Muráni?

Keď sa povie „lúka plná sysľov“ alebo „syslia lúka“, mnohí ľudia, ktorí boli v Národnom parku Muránska planina už automaticky vedia, že reč je o sysľovisku Biele vody pri Muráni. Táto lokalita sa stala natoľko známou, že patrí medzi hlavné ťaháky turizmu na Muránskej planine a určite patrí k najviac navštevovaným miestam. Možnosť vidieť sysľa vo voľnej prírode naozaj z bezprostrednej blízkosti je pri prirodzenej plachosti týchto hlodavcov naozaj výnimočným zážitkom.

Ako sa na sysľovisko Biele vody dostanete?

Sysľovisko sa nachádza približne 2,5 km od Muráňa v smere na Prednú Horu (a ďalej na Červenú Skalu) po ľavej strane štátnej cesty (531). Pokiaľ sa vyberiete z Prednej Hory, sysľovisko nájdete približne 4,5 km od rázcestia na Prednej Hore v smere na Muráň po pravej strane cesty. Približné súradnice lokality sú: 48.756867; 20.071757. Pri lokalite sa nachádza odstavná plocha, kde je možné zaparkovať. Od tohto miesta treba prejsť už iba pár desiatok metrov a ste na sysľovisku.

V sezóne však môže byť parkovisko plne obsadené. Ak sa chcete vyhnúť stresu z parkovania alebo dávate prednosť pohybu, z Muráňa sa na sysľovisko pohodlne dostanete aj peši po lúkach tiahnucich sa od Muráňa až po sysľovisko popri štátnej ceste.

 

Čo môžete na sysľovisku vidieť, zažiť?

Počas sezóny – približne od marca do konca septembra môžete na lokalite pozorovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku. Maličké pôvabné stvorenia prídu až do tesnej blízkosti človeka, čo u týchto prirodzene veľmi plachých tvorov nie je bežné. V časti sysľoviska si totiž tieto zvieratá zvykli na prítomnosť človeka vďaka pravidelnému prikrmovaniu. Mnohé jedince tak nemajú problém prijať potravu priamo z Vašej ruky.

 

Kedy treba na lokalitu prísť, aby ste sysle videli?

Sysle sú praví zimní spáči a väčšinu roku prespia zalezené hlboko pod zemou vo svojich podzemných norách. Ak ich teda chcete vidieť, musíte na lokalitu prísť od marca do konca septembra, pričom v septembri sa počet pozorovateľných jedincov dramaticky znižuje, lebo sa postupne ukladajú na zimný spánok.

Je to denný živočích, pozorovať sa dá teda iba počas dňa, so západom slnka zalieza do nory.

Je to živočích slnka, teda najaktívnejší je počas slnečných dní. Sysle uvidíte aj počas poloblačných a mierne zamračených dní, ale pri veľmi zlom počasí z nory zvyčajne nevylieza.

 

Ako a čím sysle kŕmiť?

Je veľmi dôležité dodržiavať pravidlá pri kŕmení týchto divo žijúcich zvierat, lebo nesprávnou potravou im môžete veľmi ľahko ublížiť. Ak už teda sysle chcete kŕmiť a nestačí Vám len ich pozorovať, potom dodržujte tieto pravidlá:

TOTO ÁNO:

 • slnečnica – ale pozor, chemicky neošetrená, nepražená a nesolená! Je to najvhodnejšia potrava. V Informačnom stredisku Muráň alebo na Prednej Hore – v penzióne a v Apartmánoch Planina si môžete zakúpiť 500 g balíček, s ktorým máte istotu, že táto slnečnica nie je chemicky ošetrená a je z miestnych zdrojov. Jej kúpou prispievate Živej planine na starostlivosť o sysľovisko (nákup slnečnice, kosenie, výsadbu ovocných stromov, výruby náletových drevín a opatrenia na starostlivosť o ďalšie živočích, ktoré tu žijú, ako sú čmeliaky, vtáky, ryby, netopiere, mloky, žaby, vážky…). Lebo práce je tu neúrekom a financií nikdy nie je dosť.
 • jablká – ideálne sú jabĺčka z Vašej záhrady, lebo nie sú chemicky ošetrené. A vôbec nevadí, ak sú padané alebo staršie a zošúverené, čo Vám zostali v pivnici po zime.
 • mrkva – strúhať ju samozrejme nemusíte, sysle sú hlodavce, poradia si
 • cvikla
 • jačmeň
 • ovos
 • vlašské orechy
 • piškóty a suchý chlieb – sysľom síce chutia a neublížia im, ale pre sysle to nie je prirodzená potrava a budeme radi, ak dáte pri kŕmení prednosť vyššie uvedeným semenám (najmä slnečnici) alebo jablkám či mrkve.

 

TOTO NIE:

 • čerstvý chlieb alebo buchty – spôsobí to zvieratám veľmi silné kŕče
 • pšenica – spôsobuje hnačky
 • raž – ľahko navlhne a množia sa v nej plesne. Tie potom pôsobia v tráviacom trakte zvieraťa toxicky.
 • žiadna ďalšia ľudská potrava a pochutiny (chrumky, chipsy, tyčinky, slané oriešky, čokoláda…) v žiadnom prípade nie sú na kŕmenie vhodné

 

Potravu nikdy nevkladajte do syslích dier! Nasypte ju alebo uložte do blízkosti dier alebo ju položte voľne na zem. Sysle si pre ňu prídu až k Vám. Ak ju vložíte priamo do diery, sysle cez ňu prebiehajú a tým ju znečistia. O takú potravu sysle nemajú záujem, ostáva v diere ležať a môže sa začať kaziť. Ani my by sme nechceli, aby sa nám v dome povaľovali splesneté, pokazené a zapáchajúce potraviny.

Ak ich chcete kŕmiť z ruky, nasypte si slnečnicu na ruku a nechajte sysle v kľude si ju poodnášať. Nikdy sa so sysľom o potravu nepreťahujte, aby Vás v snahe získať potravu nepohrýzol.

Nesnažte sa zvieratá chytať do rúk! Jednak sú to chránené živočíchy a manipulácia s nimi je zakázaná a jednak sú to divo žijúce zvieratá, na to nezabúdajte a v prípade, že sa budú cítiť ohrozené, môžu sa brániť. A sú to hlodavce s veľmi silnými prednými zubami, ktoré môže spôsobiť pri pohryzení nepríjemné poranenie. A ako všetky teplokrvné živočíchy môžu prenášať besnotu.

Informácie budeme postupne dopĺňať.

Zdroje: archív Správy NP Muránska planina a https://zivaplanina.sk/